APSTIPRINĀTS KMKA „CFCA” 02.02.2019. Valdes sēdē Protokola Nr. 2019-1
Biedrības „Kaķu mīļotaju klubu asociācija „CFCA”” Reģ.Nr.: LV40008041350
1. Vispārējie noteikumi
1.1. Biedrības „Kaķu mīļotaju klubu asociācija „CFCA””, Reģ.Nr.: LV40008041350, turpmāk tekstā - KMKA „CFCA” Ciltsdarba un reģistrācijas nolikums ir izstrādāts ar mērķi, lai veicinātu augstvērtīgu ciltsdarbu atbilstoši Latvijas Republikas normatīvo aktu prasībām, kā arī regulētu nolikumā minēto prasību izpildi.
1.2. KMKA „CFCA” ciltsdarba galvenais mērķis ir iegūt ģenētiski, fiziski un psihiski veselus dzīvniekus, kā arī uzlabot to eksterjeru nākamajās paaudzēs. Par prioritāti tiek izvirzīta katra dzīvnieka veselība un labklājība.
1.3. KMKA „CFCA” ciltsdarbu uzrauga un nolikuma prasību izpildi kontrolē CFCA Ciltsdarba komisija.
1.4. KMKA „CFCA” Ciltsdarba un reģistrācijas nolikums ir izstrādāts saskaņā ar Eiropas Savienības Regulu Nr.2016/1012, LR Dzīvnieku aizsardzības likumu, Dzīvnieku audzēšanas un ciltsdarba likumu, 2006.gada 4.aprīļa Ministru kabineta noteikumiem Nr.266 Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai, 2019.gada 8.janvāra MK noteikumiem Nr. 10 “Šķirnes mājas (istabas) dzīvnieku audzētāju organizācijas reģistrēšanas un atzīšanas kārtība, kā arī šķirnes mājas (istabas) dzīvnieku ciltsgrāmatas kārtošanas, ciltsrakstu izsniegšanas un audzēšanas programmas apstiprināšanas kārtība” un citiem normatīviem aktiem, starptautiskās organizācijas FIFe (Federation International Feline), tuprmāk tekstā – FIFe, nolikumu par ciltsdarbu un reģistrāciju.
2. Ciltsgrāmatas kārtošana
2.1. KMKA „CFCA” ciltsgrāmata ir dzīvnieku reģistrs, kurā tiek ierakstīti visi šķirnes dzīvnieki, kuri pieder KMKA „CFCA” klubu individuālajiem biedriem/audzētājiem.
2.2. Pamata ciltsgrāmatā (LO) tiek reģistrēti dzīvnieki, kuri:
2.2.1. Pieder FIFe atzītai vai provizoriski atzītai šķirnei;
2.2.2. Ir FIFe atzītā krāsojumā (atbilstoši šķirnei);
2.2.3. Tīršķirnes izcelsme ir zināma ne mazāk kā četrās paaudzēs.
2.3. Eksperimentālajā ciltsgrāmatā (RX) tiek reģistrēti dzīvnieki, kuri:
2.3.1. Neatbilst LO reģistrācijas prasībām (sk. punktu 2.2.);
2.3.2. Piedzimuši starpšķirņu pārošanas rezultātā (neattiecas uz radnieciskajām šķirnēm).
2.4. Dzīvniekiem, kas dzimuši pēc 2007.gada 01.janvāra, abu vecāku identifikācijas numuriem jābūt norādītiem dzīvnieka ciltsrakstos.
2.5. Visi importētie kaķi jāreģistrē KMKA „CFCA” ciltsgrāmatā.
3. Ciltsrakstu izsniegšanas kārtība
3.1. Ciltsraksti ir izdruka no KMKA „CFCA” ciltsgrāmatas, kas raksturo dzīvnieka izcelšanos.
3.2. Par katru ciltsgrāmatā reģistrēto dzīvnieku iekļautas sekojošas ziņas:
3.2.1. vārds, iegūtie tituli;
3.2.2. dzimšanas datums;
3.2.3. dzimums;
3.2.4. reģistrācijas numurs;
3.2.5. šķirne un krāsa;
3.2.6. mikročipa numurs.
3.2.7. vecāki:
3.2.7.1. vārds, iegūtie tituli;
3.2.7.2. šķirne un krāsa;
3.2.7.3. reģistrācijas numurs;
3.2.7.4. mikročipa numurs;
3.2.7.5. dzimšanas datums.
3.2.8. priekšteči trīs paaudzēs:
3.2.8.1. vārds, iegūtie tituli;
3.2.8.2. šķirne un krāsa;
3.2.8.3. reģistrācijas numurs.
3.3. Audzētāja vārds, uzvārds.
3.4. Ciltsraksti tiek noformēti divās valodās – latviešu un angļu.
4. Ciltsdarbā izmantojamie dzīvnieki
4.1. Ciltsdarbā drīkst izmantot tikai FIFe šķirņu standartiem atbilstošus, klīniski veselus un vakcinētus dzīvniekus.
4.2. Ciltsdarbā drīkst izmantot tikai dzīvniekus vecumā no viena līdz astoņiem gadiem. Izņēmuma gadījumos, ar veterinārārsta rakstisku rekomendāciju, dzīvnieka īpašnieks var saņemt atļauju pārošanai no 10 mēnešu vecuma. Ciltsdarba komisija var dot atļauju pārošanai pēc noteiktā vecuma ierobežojuma īpaši vērtīgam vaislas dzīvniekam.
4.3. Ciltsdarbā aizliegts izmantot:
4.3.1. Nedzirdīgus dzīvniekus (baltiem kaķiem jābūt testētiem pirms pārošanas);
4.3.2. Dzīvniekus ar nabas trūci;
4.3.3. Kaķenes, kurām atkārtoti veikts ķeizargrieziens;
4.3.4. Slimus dzīvniekus, dzīvniekus ar iedzimtām patoloģijām, kā arī fizioloģiski un ģenētiski nesaderīgus dzīvniekus;
4.3.5. Dzīvniekus ar savvaļas izcelsmi vai jaunu šķirņu;
4.3.6. Dzīvniekus, kuri slimo ar (pseido-) ahondroplāziju vai osteohondrodisplāziju;
4.3.7. Izmantot vairošanai dzīvniekus, ja tas apdraud šī dzīvnieka veselību.
4.4. Visiem vaislas kaķiem jābūt identificētiem ar mikročipu vai tetovējumu.
4.5. Visiem vaislas kaķiem, pirms pirmās pārošanas, bet ne ātrāk kā sasniedzot 10 mēnešu vecumu, jāveic obligāta veselības pārbaude pie sertificēta veterinārārsta, aizpildot CFCA izstrādātu veselības apskates sertifikātu (sk. Pielikumu Nr.1). Sertifikāta oriģināls jāiesniedz Ciltsdarba sekretāram.
4.6. Vaislas kaķenei nedrīkst būt vairāk kā viens metiens gada laikā. Ja objektīvu iemeslu dēļ (piemēram, veselības problēmas) ir nepieciešama ātrāka vai papildus pārošana, pamatojoties uz veterinārārsta rekomendāciju, Ciltsdarba komisija var dot atļauju šādai pārošanai.
4.7. Vienas meklēšanās laikā kaķeni drīkst pārot tikai ar vienu runci. Pārošana ar citu runci atļauta ne ātrāk kā trīs nedēļas pēc iepriekšējās pārošanas.
4.8. Vaislas runci drīkst pārot tikai pēc divu nedēļu intervāla no iepriekšējās pārošanās reizes.
4.9. Pārošanās atļauta tikai veseliem dzīvniekiem. Pārojamo dzīvnieku īpašnieki ir tiesīgi pieprasīt izziņu par pārojuma partnera veselības stāvokli.
5. Pārošanas pieteikšana
5.1. Kaķenes īpašnieks (audzētājs) patstāvīgi izvēlas piemērotu pāri savam dzīvniekam.
5.2. Pārošanas fakts tiek fiksēts pārošanas aktā un apstiprināts ar abu īpašnieku parakstiem. Ja pārošana tiek veikta ar citam īpašniekam piederošu runci, kopā ar pārošanas atļauju tiek iesniegta runča ciltsrakstu kopija, kopā ar apliecinājumu par runča titulu un mikročipa numuru. Ciltsdarba sekretāram ir tiesības noraidīt plānoto pārošanu, jo kāds no Pārošanas aktā iekļautajiem kaķiem, iesniegtie dokumenti neatbilst šī nolikuma, FIFe nolikuma vai normatīvo aktu prasībām.
5.3. Norēķini starp kaķu īpašniekiem tiek veikti abām pusēm, savstarpēji vienojoties. Lai izvairītos no iespējamām nesaskaņām, pirms pārošanas ieteicams noslēgt rakstisku vienošanos par pārošanas nosacījumiem.
5.4. Ciltsdarba komisija nenes nekādu morālu vai finansiālu atbildību par pārošanas nosacījumiem un savstarpējos strīdos neiesaistās.
6. Metiena reģistrācija
6.1. Par metiena piedzimšanas faktu kaķenes īpašniekam (audzētājam) divu nedēļu laikā jāinformē Ciltsdarba sekretārs. Kaķenes īpašniekam (audzētājam) ir pienākums uzrādīt visus metienā dzimušos kaķēnus un sniegt patiesu informāciju par mirušajiem kaķēniem un dzemdību pataloģijām.
6.2. Ciltsdarba sekretārs reģistrē metiena piedzimšanas faktu.
6.3. Pamatojoties uz kaķenes īpašnieka (audzētāja) iesniegto metiena reģistrācijas aktu, Ciltsdarba sekretārs veic metiena reģistrāciju, kad kaķēni sasnieguši 10 nedēļu vecumu. Metiena reģistrācija jāveic ne vēlāk kā četrus mēnešus no dzimšanas datuma.
6.4. Mēneša laikā no metiena reģistrācijas akta saņemšanas, Ciltsdarba sekretāram jāizsniedz ciltsraksti visiem metienā reģistrētajiem kaķēniem.
6.5. Ja kaķēniem tiek konstatēti defekti-iedzimtas anomālijas vai atkāpes no šķirnes standarta, kuru dēļ kaķēnu nevar izmantot turpmākajā ciltsdarbā, metiena reģistrācijas aktā un kaķēna ciltsrakstos tiek veikta atzīme „Nav izmantojams ciltsdarbā” („Not for Breeding”).
6.6. Atkarībā no Ciltsgrāmatas reģistra prasību izpildes (sk. 2.punktu), kaķēni tiek reģistrēti Pamata (LO) vai Eksperimentālajā ciltsgrāmatā (RX).
6.7. Visi kaķēni, kuri piedzimuši CFCA klubu individuālam biedram piederošai kaķenei, ir jāreģistrē CFCA Ciltsgrāmatā.
7. Kaķēnu atsavināšana
7.1.Kaķēnus atļauts atsavināt ne ātrāk kā 3 (trīs) mēnešu vecumā, un ne ātrāk kā vienu nedēļu pēc otrās vakcinācijas (pret vīrusu izraisītām infekcijas slimībām un trakumsērgu).
7.2. Kaķenes īpašniekam (audzētājam) ir pienākums sniegt konsultāciju jaunajiem īpašniekiem par sugas īpatnībām, kaķēna kopšanu, barošanu.
7.3. Pēc kaķēnu atsavināšanas kaķenes īpašnieks (audzētājs) nav atbildīgs par iekšējo orgānu defektiem, kuri var parādīties kaķēna attīstības gaitā.
7.4. Kaķēnus aizliegts pārdot vai nodot tirdzniecībai zooveikalos, tirgos, kā arī nodot jebkādiem eksperimentāliem pētījumiem vai testiem.
8. CFCA klubu individuālo biedru tiesības un pienākumi ciltsdarbā
8.1. Kaķa īpašniekam (audzētājam) jābūt apmācītam mājas (istabas) dzīvnieku labturības jomā un ir saņēmis apmācību apliecinošu dokumentu, ko izsniegusi CFCA vai tam ir atbilstoša izglītība veterinārmedicīnas, bioloģijas vai kinoloģijas jomā.
8.2. Ciltsdarbā izmantot tikai fiziski veselus dzīvniekus, kuri atbilst šī nolikumā 4.punktā minētajām prasībām;
8.3. Divu nedēļu laikā pēc metiena dzimšanas informēt Ciltsdarba sekretāru par metiena piedzimšanas faktu un sniegt patiesu informāciju par metienā dzimušo kaķēnu skaitu, norādot arī mirušos kaķēnus un dzemdību patoloģijas;
8.4. Kad kaķēni sasnieguši vismaz 10 nedēļu vecumu, iesniegt Ciltsdarba sekretāram metiena reģistrācijas aktu kaķēnu reģistrēšanai ciltsgrāmatā.
8.5. Kaķēnus atšķirt no mātes drīkst ne ātrāk kā pēc triju mēnešu vecuma sasniegšanas, bet ne agrāk kā nedēļu pēc vakcinācijas (pret vīrusu izraisītām infekcijas slimībām un trakumsērgu).
8.6. Kaķēna, kaķa īpašniekam (audzētājam) ir pienākums sniegt konsultāciju jaunajiem īpašniekiem par sugas īpatnībām, kaķa kopšanu, barošanu, par kluba darbu un izstādēm.
8.7. Kaķa, kaķēna īpašniekam (audzētājam) ir pienākums jaunajam īpašniekam kopā ar kaķi nodot mājas (istabas) dzīvnieka pasi (Lolojumdzīvnieka pase) un ciltsrakstus.
8.8. Kaķenei un kaķēniem nodrošināt tādus turēšanas apstākļus, kas atbilst viņu fizioloģiskajām un zoopsiholoģiskajām vajadzībām.
8.9. Ievērot un pildīt CFCA Ciltsdarba un reģistrācijas nolikuma prasības.
9. Labturības prasības Kaķa īpašniekam (tai skaitā kaķenes ar kaķēniem, kā arī kaķu pāra, to pārošanās laikā).
9.1. Kaķa īpašniekam ir šādi pienākumi:
9.1.1. rūpēties par dzīvnieka veselību, labturību un izmantošanu atbilstoši tā sugai, vecumam un fizioloģijai;
9.1.2. rūpēties par labvēlīgu sabiedrības attieksmi pret viņa īpašumā esošo dzīvnieku;
9.1.3. nodrošināt, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu cilvēkus vai citus dzīvniekus;
9.1.4. nepieļaut nekontrolētu dzīvnieka vairošanos;
9.1.5. nodrošināt dzīvnieka turēšanas apstākļu, aprīkojuma, barības un ūdens atbilstību tā fizioloģiskajām un etoloģiskajām vajadzībām, ņemot vērā attiecīgā dzīvnieka sugu, attīstības, adaptācijas un pieradināšanas pakāpi;
9.1.6. nepakļaut dzīvnieku sāpēm un ciešanām, kā arī novērst tā savainošanās iespējas;
9.2. Ja Kaķa īpašnieks nespēj pildīt 9.1.punktā minētos pienākumus, dzīvnieku atsavina personai, kas spēj pildīt šos pienākumus.
9.3. Kaķa īpašnieks kaķim nodrošina:
9.3.1. vienmēr brīvi pieejamu svaigu ūdeni;
9.3.2. pilnvērtīgu, profesionālu barību;
9.3.3. Ja kaķi tur slēgtā telpā, tam nodrošina kaķa tualeti, kontaktēšanos ar cilvēku vismaz divas reizes dienā, ne mazāk kā 30 minūtes;
9.3.4. katram kaķim uzturēšanās platību, kas nav mazāka par sešiem kvadrātmetriem, ja kaķis ir vecāks par sešiem mēnešiem;
9.3.5. nepieciešamības gadījumā savlaicīgu veterināro aprūpi un, kā arī profilaktiskas apskates;
9.4.6. nodrošināt kaķim regulāru vakcināciju pret slimībām un trakumsērgu;
9.4.7. regulāri aplicēt antihemintisku līdzekli pret kaķu zarnu parazītiem;
9.4.8. izslēgt nekontrolētu kaķa atrašanos (klaiņošanu) ārpus dzīvojamām telpām.
9.4. Kaķa īpašniekam aizliegts:
9.4.1. izmitināt kaķus uz mājas balkona vai lodžijas;
9.4.2. turēt dzīvnieku antisanitāros apstākļos;
9.4.3. lietot dzīvnieka apzīmēšanai līdzekļus, kas kaitē tā veselībai;
9.4.4. radīt antisanitārus apstākļus, turot dzīvniekus;
9.4.5. radīt dzīvniekam sāpes un ciešanas.
10. Nolikuma prasību neievērošana
10.1. Gadījumos, kad tiek konstatēti nolikuma pārkāpumi, Ciltsdarba komisija ir tiesīga vērsties pret kaķenes īpašnieku (audzētāju) ar soda sankcijām.
10.2. Soda sankcijas var būt sekojošas:
10.2.1. brīdinājums;
10.2.2. metiena reģistrācijas aizliegums;
10.2.3. rīkojums izslēgt biedru no kluba uz laiku līdz sešiem mēnešiem;
10.2.4. paaugstināta maksa metiena reģistrācijai (piemēram, novēlota metiena reģistrācija);
10.2.5. rīkojums izslēgt biedru no kluba bez tiesībām iestāties citā FIFe klubā.
10.3. Jebkuras sankcijas piemērošanai nepieciešams atsevišķs CFCA valdes lēmums.
Šis nolikums stājas spēkā 2019.gada 12.februārī
Biedrības „Kaķu mīļotāju klubu asociācija „CFCA”” Valdes priekšsēdētājs